Ennen joulua – huomiota ja hyvyyttä pikku sydämille

Takaisin

Vuoden kauneimpien juhlien lähestyessä Vaiko Širdies Asociacija (suom. Lapsen Sydämen Yhdistys) järjesti joulutapahtuman Santariškėsin klinikoiden II sydänkirurgian osastolla. Sen aikana yhdistyksen jäsenet, yhteistyökumppanit ja tukijat osastolla hoidettavia lapsia.

Hiljattain kahdeksatta syntymäpäiväänsä viettäneellä yhdistyksellä on jo mesenaatteja – ennen joulua sellaisiksi tulivat KG Groupiin kuuluvat Vilnan ja Kaišiadorysin siipikarjatarhat.

Yhdistyksen puheenjohtajan Daiva Jonauskienėn mukaan kahdeksan vuotta toiminnassa ollut yhdistys on aivan ensimmäisestä vuodesta lähtien tehnyt yhteistyötä Vilnan ja Kaišiadorysin siipikarjatarhojen kanssa, ja niistä on tullut leirien pääasiallisia ruoantoimittajia. Näiden vuosien aikana KG Groupin yritykset ovat tukeneet niin tapahtumia kuin leirejäkin, jonne kokoontuneet perheet paitsi viettävät laadukasta aikaa, niin myös jakavat kokemuksiaan, hyödyllistä tietoa, solmivat tiiviitä yhteyksiä, ja joka vuosi he odottavat seuraavia kertoja, jolloin he jälleen voivat tavata ja pitää seuraa toisilleen.

Vilnan ja Kaišiadorysin siipikarjatarhoista tuli ennen vuoden suurimpia juhlia Lapsen Sydämen Yhdistyksen (VŠA) mesenaatteja.

”Haluamme auttaa niitä, jotka eniten tarvitsevat apua – pieniä sydämiä, jotta antaisimme toivoa ja apua heille ja heidän vanhemmilleen. Joulu on aikaa muistaa, miten hyvältä tuntuu sydämessä jaloja töitä tehdessä. Ja vaikka meiltä ei niitä puutukaan kaiken aikaa, toivomme ennen vuoden suurimpia juhlia, ettette Tekään unohtaisi tätä tunnetta”, myöntää KG Groupin edustaja Artūras Skairys.

 

KAIKKI KOMMENTIT (0) Kommentti

Ei kommentteja

KOMMENTTI